Čo mi dalo dobrovoľníctvo na TEDxBratislava

Čo mi dalo dobrovoľníctvo na TEDxBratislava

Po niekoľkých TEDxoch ako návštevník som minulý rok zažil podujatie z pohľadu dobrovoľníka. Táto skúsenosť mi pomohla pochopiť jednu dôležitú vec.

Moja cesta k dobrovoľníctvu začala už na strednej. Rád som sa angažoval v mimoškolských projektoch a organizáciách. Dokonca aj dnes, na vysokej škole, sa v tom snažím pokračovať. Preto pre mňa bolo prirodzené, keď som sa v roku 2014 po účasti na TEDxBratislava začal o podujatie zaujímať aj z tej druhej strany – hľadal som možnosť stať sa dobrovoľníkom.

Prečo práve TEDx? Pre mňa je to čarovné miesto. Miesto, kde vždy nájdete niečo nové a zaujímavé. Spoznal som ho asi pred piatimi rokmi, keď som objavil TED talks. Nikdy ma v škole nebavili predmety ako biológia, chémia či fyzika, no zrazu som sa pristihol, ako sedím a s očarením pozerám videá o epigenetike, mozgu či mravcoch. A tak som sa v roku 2013 ako divák zúčastnil TEDxBrno a o rok neskôr bratislavského podujatia. Poviem vám, ten rozdiel medzi videami a konferenciou sa nedá opísať. Interakcia s ľuďmi, ktorých zaujímajú podobné témy, možnosť zoznámiť sa s rečníkmi a hlavne nebyť len pasívnym poslucháčom, ale aj aktívnymi prispievateľom do diskusie, to má ešte päťkrát väčší efekt v procese učenia než pozeranie videí. Preto ak váhate, či sa zúčastniť TEDxBratislava, hovorím vám, stojí to za to. 🙂

Po nejakom čase dobrovoľníckych aktivít som si položil otázku, prečo sa vlastne takej veci venujem. Robil som to vždy z jediného dôvodu – bavilo ma vytvárať niečo hodnotné pre druhých ľudí. Nie vždy to však bolo jednoduché a také, ako si človek o dobrovoľníctve predstavuje. Keď som pracoval ako dobrovoľník vo svojom rodnom meste, vždy som chcel participovať na niečom veľkom a byť súčasťou projektu. No nikdy som k tomu nedostal príležitosť. Vždy to bolo iba o tom, že som niekam prišiel a ľudia, ktorí mali projekt pod palcom, všetko zabezpečovali. Na jednej strane som chcel pomôcť, no na druhej ľudia, ktorí daný projekt manažovali, vždy akoby boli buď priveľmi zaneprázdnení, než aby sa nám venovali či delegovali úlohy, alebo mali potrebu si všetko urobiť sami.

No s príchodom na TEDxBratislava sa všetko zmenilo. Určite je to aj zásluhou skvelého leadershipu Martina Horáka, ktorého tento rok pri koordinácii dobrovoľníkov vystrieda Tomáš Haviar. Byť dobrovoľníkom na TEDxBratislava je úplne iná skúsenosť. Zrazu som mal pocit že som súčasťou organizačného tímu a že robím niečo hodnotné. A to aj napriek tomu, že zo všetkých vystúpení sa mi podarilo vidieť iba dve – jedno cez generálku a druhé v deň podujatia na TV mimo sály. Výborne zohratý tím mi dával motiváciu byť stále v strehu a pomáhať, kde sa len dalo. Ešte večer pred podujatím som si položil otázku: Čo si môžem z tohto víkendu zobrať? A odpoveď mňa samého prekvapila: Zobrať si môžem to, čo sám dám.

Dobrovoľníctvo na TEDxBratislava mi dalo viac ako len možnosť spoznať zákulisie tejto konferencie a nových ľudí. Pomohlo mi pochopiť, že dobrovoľníctvo je o iniciatíve. Čím viac som sa zapájal a vyhľadával prácu, tým viac som sa tešil z toho, čo tvorím. Skvelú konferenciu, kam ľudia chodia objaviť myšlienky hodné šírenia. Nebojte sa aj vy prevziať iniciatívu a v zmysle ústrednej témy TEDxBratislava 2016 aj vy môžete byť tým posledným, ktorý zažne. Či už sa rozhodnete stať sa dobrovoľníkom, ktorých výbery práve začínajú, alebo si tento rok podujatie užijete ako návštevník. Ja aj tento rok hovorím dobrovoľníctvu na TEDx jednoznačné áno. A vy sa ako rozhodnete?

Norbert Bago, dobrovoľník na TEDxBratislava 2015

TEDxBratislava_dobrovolnici_2015_1